Informace


Princip a průběh ošetření Neodymiovým laserem

Nd:YAG laser je laser o vlnové délce 1064 nm. Využívá principu selektivní fototermolýzy a prokazuje nejvíce homogenní průnik do tkáně. Selektivní fototermolýza znamená preferenční absorpci elektromagnetického záření ve tkáni (chromoforu) bez nežádoucího termického poškození okolní tkáně. V estetice a dermatologii lze tento typ laseru použít k termálnímu a selektivnímu ovlivnění i nejhlubších kožních struktur jako jsou např. pigmenty, žíly a vlasové folikuly. Většina výkonů se provádí bez místního znecitlivění, lze k ošetření ložiska aplikovat znecitlivující látku po domluvě s lékařem. Při zákroku můžete pociťovat lehké štípání a pálení v místě zákroku. Před zákrokem informujte lékaře o svých onemocněních, alergiích a užívaných lécích, které by mohly ovlivnit průběh zákroku. Při ošetření je nutné používat ochranné brýle, které zajištují ochranu očí před laserovým paprskem, který by mohl při přímém zásahu způsobit poškození zraku. Před zákrokem neodyniovým laserem by pokožka neměla být sluněna 3 až 4 týdny před aplikací laseru.

Neodymiový laser lze použít na laserovou epilaci, odstranění vaskulárních lezí a žilek, pigmentových skvrn, k léčbě rosacey (růžovky), k léčbě akne, tónování a napínání kůže a k celkovému zlepšení kvality pokožky - fotorejuvenaci. Konečný efekt závisí i na vstupní míře projevů stárnutí kůže.

Všechny výkony musí být indikovány po vyšetření lékařem, který zdravotní výkon provádí. 

Doporučený režim po provedeném výkonu 

Bezprostředně po zákroku může být kůže začervenalá s mírným otokem, který by měl vymizet v průměru do 3-5 dnů po výkonu, intenzita začervenání je individuální. Lehké zarůžovění může přetrvávat i několik dalších dní. Velikost odpovídá velikosti ošetřené tkáně a zhojení lze očekávat během 1-3 týdnů. Po ošetření laserem je nutná fotoprotekce, tj. ochrana proti UV záření prostředky s ochranným faktorem 50. Po zákroku nevystavujte pokožku slunci a nenavštěvujte solária. Dodržujte i všechny další zásady, které Vám doporučí Váš ošetřující lékař.

Princip a průběh ošetření erbiovým laserem 

Principem ošetření Erbiovým/Yag laserem o vlnové délce 2940 mm je odstranění části změněné tkáně odpařením, tzv. vaporizací. Laser je zařízení, které pracuje s vysokofrekvenční světelnou energií, která je přeměněna na energii tepelnou. Erbiový laser má nejvyšší míru absorpce ve vodě a umožňuje velmi přesné odstranění tkáně, které je omezeno na ty buňky, které zasáhne laserový paprsek. V místě dopadu laserových paprsků dochází k hlubokému prohřátí kůže, je odstraněna vrchní vrstva kůže (epidermis), zbývající vrstvy pokožky jsou ovlivněny tepelným působením laserové energie. Teplo způsobí napnutí kolagenních vazivových vláken v hlubokých vrstvách kůže, a tím umožní vypnutí pokožky a zajistí i novotvorbu kolagenu.

Většina výkonů se provádí bez místního znecitlivění, lze k ošetření ložiska aplikovat znecitlivující látku po domluvě s lékařem. Při zákroku můžete pociťovat lehké štípání a pálení v místě zákroku. Před zákrokem informujte lékaře o svých onemocněních, alergiích a užívaných lécích, které by mohly ovlivnit průběh zákroku. Při ošetření je vhodné používat ochranné brýle, které zajištují ochranu očí před laserovým paprskem, který by mohl při přímém zásahu způsobit poškození zraku.

Účelem aplikace laserové terapie je ošetření kožních výrůstků a projevů na základě doporučení kožního lékaře, dále k ošetření různých typů jizev, pajizévek tzv. strií, stařeckých skvrn a keratóz, slunečních skvrn, projevů po akné a k zákrokům estetické medicíny k omlazení pleti neboli rejuvenaci. Konečný efekt závisí i na vstupní míře projevů stárnutí kůže.

Všechny výkony musí být indikovány po vyšetření lékařem, který zdravotní výkon provádí.

Doporučený režim po provedeném výkonu 

Bezprostředně po zákroku je kůže začervenalá s mírným otokem, který by měl vymizet v průměru 3-5 dnů po výkonu, intenzita začervenání je individuální. Lehké zarůžovění může přetrvávat i několik dalších dní. Výsledkem odstranění kožního projevu je defekt, který připomíná popálení. Vytvoří se krusta - strup, jehož velikost odpovídá velikosti ošetřené tkáně a zhojení lze očekávat během 1-3 týdnů dle hloubky a rozsahu ošetření. Při ošetření obličeje pro omlazení pleti se postupně během několika dnů začne olupovat vrchní vrstva kůže a objevovat pokožka nová. Doporučuje se lehké omývání a promazávání pokožky dle doporučení lékaře. Po ošetření laserem je nutná fotoprotekce, tj. ochrana proti UV záření prostředky s ochranným faktorem 50. Po zákroku nevystavujte pokožku slunci a nenavštěvujte solária. Dodržujte i všechny další zásady, které Vám doporučí Váš ošetřující lékař.

Následky výkonu, možná rizika, omezení v obvyklém způsobu života a pracovní schopnosti 

Každý zákrok v oblasti péče o zdraví s sebou nese určitá rizika. I přes náležitou a důslednou péči zdravotnických pracovníků, kteří se na poskytování zdravotních služeb podílejí, může během provádění výkonu či po něm dojít k naplnění komplikace či rizika. Tyto komplikace či rizika mohou následně vyžadovat poskytnutí další zdravotní péče.

Po provedení laserového zákroku může přetrvávat i několik dní začervenání kůže, mohou se vyskytnout bakteriální, plísňové a/nebo virové infekce. Může se vyskytnout hypopigmentace nebo hyperpigmentace, která obvykle vymizí během 3-6 měsíců po provedení zákroku. Po ošetření může dojít k tvorbě jizev. V souvislostech s léčbou mohou vzniknout povrchové popáleniny (zarudnutí event. i puchýře), oblasti s neodstranitelnými vředy. Dle průběhu hojení po ošetření, zejména větší plochy v obličeji, je vhodné počítat s vyřazením z pracovního a společenského života po dobu 2 týdnů, dle individuální regenerace pokožky.

Důležitá je Vaše spolupráce v době hojení. Nedodržováním doporučeného režimu můžete dobu hojení prodloužit.

Kdy je ošetření laserem nevhodné 

Kontraindikací ošetření je těhotenství, podezření na kožní nádor, epilepsie, poruchy srážlivosti krve, dermatitida, lupenka, intenzivní opálení, přímá aplikace na oblast štítné žlázy, zhoubné onemocnění, horečnaté stavy, stavy celkového tělesného vyčerpání a diagnosticky neobjasněné stavy. Pokud pacient podstoupil již léčbu izotretinoinem je možné ošetření laserem v odstupu 6-ti měsíců. Laserové ošetření je kontraindikováno, trpí-li pacient záchvatovitým onemocněním vyvolávaným světlem. Kontraindikací k výkonu je rovněž přecitlivělost k chladu (Raynaudův syndrom), kardiostimulátor, elektronické ušní implantáty, antikoagulační terapie.

Alternativy výkonu ošetření laserem 

Ošetření je nadstandardní metodou, kterou nehradí zdravotní pojišťovny. Alternativou výkonu je tedy standardní způsob léčby bez použití laserové terapie.