Redukce jizev

keloidní, hypertrofická, trofická

Kůže dospělého člověka zabírá plochu kolem 1,5 až 2,0 m2. Je proto největším orgánem našeho těla. Tento strohý popis ovšem nevypovídá dostatečně o tom, jak moc je kůže pro člověka důležitá.

Pevná, zdravá kůže je symbolem mládí a krásy. Zdravá kůže zlepšuje naši sebedůvěru.

Ale co když se kůže při nehodě poraní tak moc, že nám zůstane jizva? Může jít o nápadnou jizvu na tváři nebo třeba jizvu omezující svobodu pohybu. Takové postižení může nezřídka vést k psychickým problémům. Jizva vzniká jako důsledek poranění kůže. Takových poranění může být celá řada - ať už mechanická (např. řezné rány, bodnutí, odřeniny nebo pokousání), poranění horkem (např. popáleniny nebo opařeniny) nebo chemikáliemi (např. popáleniny kyselinami).

Tělo reaguje na poranění sérií přesně koordinovaných kroků, směřujících k uzavření a zahojení rány. Poranění kůže dokáže tělo jen opravit. Rána se nejprve uzavře krevní sraženinou, potom se vyplní zevnitř pojivovou tkání -vznikne jizva:

  • Atrofické (zakrnělé) jizvy - V tomto případě se rána nehojí správně, protože se nevytváří dostatek vláken pojivové tkáně. Výsledná jizva je ponořená pod úroveň okolní kůže (např. jizvy po akné).
  • Hypertrofické (přebujelé) jizvy - Tyto jizvy jsou naopak výsledkem nadprodukce vláken pojivové tkáně během hojení nebo těsně po zahojení rány. Jizva má tendenci vzdouvat se a vystupovat nad úroveň okolní kůže, přitom se ale nerozšiřuje mimo oblast původního poranění. Hypertrofické jizvy jsou časté zejména v případě, když se rána od počátku neznehybní nebo nechrání, vznikají také po poraněních, do nichž se dostala infekce.
  • Keloidy - Jizvy tohoto typu mají tendenci se tvořit ještě dlouho po zahojení rány. Jejich vznik způsobuje masivní nadprodukce vláken pojivové tkáně - ta pak přerůstá ránu i do okolí na zdravou kůži jako klepeta kraba.

Pro léčbu jizev existuje několik možností, k nejpoužívanějším patří léčba pomocí laseru.

Před samotným ošetřením je velmi dobré objednat se na konzultaci k našemu lékaři a pečlivě s ním pohovořit a ujasnit si svoje očekávání.

Na našem pracovišti používáme k ošetření jizev přístroj Fotona SP Dynamis:

  • Při ošetření laserem nevznikají rozsáhlé, otevřené rány. Koherentní laserový paprsek umožňuje velmi přesné zacílení na problémovou oblast.
  • Pro redukci hypertrofických a keloidních jizev se používá laser Nd:YAG, kdy paprsek působí na drobné cévky, které se zatáhnou, jizva se následně zmenší a zbledne. K odstranění výrůstků u hypertrofických a keloidních jizev se používá laser Er:YAG, jehož paprsek "zbrousí" přebytečnou tkáň jizvy, v místě ošetření vznikne malý stroupek.
  • Při zákroku se předchlazuje povrch pokožky, čímž se ošetření stává téměř nebolestivým s minimalizací vedlejších účinků /otok, zarudnutí kůže apod./
  • Lze počítat, že zákrok je třeba několikrát opakovat.
  • Efekt ošetření laserem může být patrný až po několika měsících.

Během následujících dní by se pacient měl vyvarovat jakéhokoli kontaktu s UV zářením bez speciální ochrany (ošetřené místo chránit krémy s ochranným faktorem SPF 50+) a měl by používat speciální výživnou mast s hojivými účinky.


Fotky po zákroku