Metličky dolních končetin

popraskané žilky

Metličky - noční můra nohou!

Červené až nafialovělé nepřehlédnutelné shluky drobných žilek na stehnech nebo lýtkách. Tak to jsou metličky neboli metličkové žilky, trápící až 40% naší populace.

Toto je nejlehčí forma, která nepostihuje hlavní podkožní žilní kmeny, má charakter viditelných promodrávajících žil, širokých 2-4 mm, vzájemně spojených do sítí. Zejména časté jsou na zevních stranách stehen a v podkolenních jamkách, většinou jsou jen málo vinuté a nevystupují výrazně nad úroveň kůže. Jsou často doprovázeny venektasiemi (lidově se jim říká popraskané žilky), které mají tvar keříčků, metliček nebo pavoučků. Ty nejtenčí mají červenou barvu, silnější jsou modré. Jejich vznik bývá často dáván do souvislosti s hormonálními změnami, těhotenstvím, hormonální antikoncepcí. Pokud nejsou projevem závažnější poruchy žilního systému dolních končetin, je jejich léčení vcelku snadné.

Léčba laserem přístrojem FOTONA SP Dynamis

Relativní novinkou moderní medicíny při léčbě tohoto problému je laser.

Přístrojem SP Dynamis provedený zákrok je ambulantní výkon, který zajistí uzavření cévek bez porušení kůže. Tato léčebná metoda je založená na schopnosti absorpce určité části světelného spektra červeným krevním barvivem. Světelná energie je následně přeměněna na teplo, čímž dochází k zacelení a zatažení žilky.

  • Jelikož jednotlivé pulsy jsou vstřebávány krevním barvivem (hemoglobinem), nedoporučujeme našim klientům po dobu minimálně 4-6 týdnů před samotným zákrokem intenzivní opalování na slunci, používání samoopalovacích krémů či invazivních zákroků do pokožky na ošetřovaném místě.
  • Při zákroku se předchlazuje povrch pokožky, čímž se ošetření stává méně bolestivým s minimalizací vedlejších účinků.
  • Bezprostředně po zákroku jsou místa ošetření několik hodin zarudlá.
  • Po ošetření je cévka tělem "vstřebávána" v průběhu několika týdnů (obdobně jako se vstřebává např. modřina).
  • Dolní končetiny doporučujeme bandážovat po dobu 7-10 dní a dodržovat klid.

Při pobytu na slunci doporučujeme používat krémy s vysokým ochranným faktorem proti slunci SPF 50+ a omezit sportovní činnost, stejně tak jako koupel v horké vaně. Všechny tyto faktory jinak způsobují zvýšené prokrvení s rizikem rekanalizace a následnou novotvorbu žilek.